Jaký byl 29. ročník qualityaustria Forum?
Vztahy mezi digitalizací, umělou inteligencí a kvalitou
AI a digitalizace jsou pro mnoho firem nejpalčivějšími výzvami, pokud jde o transformaci interních procesů. Na 29. qualityaustria Forum si proto přítomní odborníci posvítili na to, jak mohou firmy ve složitém světě držet s tímto vývojem krok. Došli k závěru, že řešení typu "vše v jednom" zůstává zbožným přáním; odpovědí na současné výzvy je člověkem řízená kvalita jako nadčasový všeuměl.
Jednou ročně zve poskytovatel certifikačních služeb Quality Austria do kongresového centra v Salzburgu podnikatele a zástupce firem, aby společně s dalšími odborníky diskutovali o aktuálních výzvách a hledali řešení. Devětadvacátého fóra qualityaustria se na místě zúčastnilo více než 500 hostů a současně dalších přibližně 500 účastníků bylo připojeno online a sledovalo postřehy řečníků na obrazovkách.
"Kvalita začíná identifikací výzev a detailním zkoumáním. Prostřednictvím fóra vytváříme scénu pro aktuální témata a otevíráme prostor pro výměnu názorů s fundovanými a špičkovými specialisty," zmínil co-CEO Quality Austria Dr. Werner Paar. Druhý z CEO Quality Austria, Christoph Mondl pak dodal: "Různé úhly pohledu jsou důležité a vytvářejí potřebný celkový obraz umožňující udržitelnou transformaci na všech úrovních."
Kvalita zůstává v lidských rukou
"O práci nepřijdeme kvůli umělé inteligenci, ale kvůli lidem, kteří ji používají," konstatovala profesorka Isabell Welpe. Odbornice na vedení, strategii a organizaci z Technické univerzity v Mnichově upozornila, že výkonnost AI je v současné době stále velmi proměnlivá a nepředvídatelná. Umělá inteligence by však mohla snížit nedostatek kvalifikované pracovní síly, pokud se zaměstnanci díky jejímu využívání stanou produktivnějšími. "AI také podrobuje zkoušce způsob, jakým chápeme vedení lidí. Vnímám AI jako nástroj, který nám umožňuje efektivněji se rozhodovat, optimalizovat pracovní procesy a poskytovat na datech založený pohled na podnikání. To umožňuje manažerům soustředit se na strategičtější a společenské úkoly," dodala. Podle Welpe však AI v blízké budoucnosti nebude schopna nahradit převzetí odpovědnosti, sociální kapitál, osobní setkání a důvěru.
Pro Franka Eilerse, úspěšného podcastera pro témata transformace, je základem udržitelné budoucnosti také lidský pohled a lidský přístup. "Spolupráce mezi lidmi a umělou inteligencí je klíčem k úspěchu firmy a zároveň zárukou kvality," zmínil tento odborník na transformaci. Namísto strachu z nových technologií bychom měli využít možností, které AI nabízí, a zároveň důvěřovat lidské kreativitě.
Na snímku zleva doprava: Dr. Werner Paar (co-CEO Quality Austria), Frank Eilers (Podcaster , expert na transformaci), DI Axel Dick, MSc, (Business Development, životní prostředí, energetika, CSR/ESG, Quality Austria) © Anna Rauchenberger
"Jsme stále na samém počátku vývoje, který je značně nepředvídatelný. V současné době může umělá inteligence plně využít svůj potenciál pouze v interakci s lidmi,"
shrnula toto téma Welpe.
AI není nezvaným a překvapivým hostem
„Nikdo neví, jak bude svět vypadat v příštích několika letech, ale podněty k zamyšlení můžeme odvodit jak z minulosti, tak současnosti. Když se podíváme na to, jak digitální prvky mění trhy a společnosti, AI byla dalším logickým krokem,“ řekl Eilers. Expert doporučil účastníkům, aby uvažovali holisticky a aby pochopili, že ekonomika, ekologie a sociální otázky jsou propojeny s veškerým jejich technologickým vývojem. „Je to o firemní kultuře. Pokud jsou hodnoty založeny na této kultuře a jsou důsledně implementovány na různých úrovních, nevyhnutelně to vede k vyšší kvalitě,“ říká Eilers.
Čísla také ukazují, že AI nenastala náhle. Např. v Rakousku již existuje více než 300 poskytovatelů umělé inteligence, kteří nabízejí řešení pro téměř všechna průmyslová odvětví a podnikové funkce. Clemens Wasner, zakladatel start-upu Enlite AI pro umělou inteligenci: „Pro malé a střední podniky je nyní mnoho možností, které často nevyžadují žádné speciální znalosti. Druhou stránkou je právní jistota, kterou očekávám od evropského nařízení o umělé inteligenci.“
Na snímku zleva doprava: DI Marisa Offner (vedoucí oddělení marketingové komunikace Quality Austria), Dr. Werner Paar (co-CEO Quality Austria), Clemens Wasner (zakladatel Enlite AI) © Anna Rauchenberger
Integrované systémy řízení: Pohlížejte na kvalitu komplexně
Ve složitém světě už jednoduchá řešení nefungují. Aby společnosti mohly vyrábět vysoce kvalitní produkty nebo nabízet služby, musí dnes brát v úvahu všechny ovlivňující faktory. Umělá inteligence a digitalizace jsou naléhavé, ale ne jediné problémy.
„Kvalitu můžeme dnes vytvářet pouze tehdy, když uvažujeme komplexně, díváme se na vnitřní i vnější souvislosti a závislosti a využíváme nové i osvědčené technologie s ohledem na jejich efektivitu. Kvalita musí být viděna z více úhlů pohledu a musí pocházet z jednoho zdroje. Integrované systémy řízení spojují všechny oblasti společnosti a umožňují, aby všechny faktory řízení kvality spolupracovaly,“ řekl odborník na inovace a networkpartner qualityaustria Markus Reimer.
Dr. phil. Markus Reimer (odborník na inovace, networkpartner Quality Austria) © Anna Rauchenberger
Kvalita jako průkopnický základ
Na 29. qualityaustria Forum Univ.-Prof. Dr. Markus Hengstschläger (vedoucí Centra patobiochemie a genetiky Lékařské univerzity ve Vídni). Dietmar Hammerer (jednatel Fruits, RAUCH Fruchtsäfte GmbH & Co OG) a DI Martin Weger (vedoucí výroby velkých strojů, ENGEL Rakousko) poskytli praktický vhled z pohledu renomovaných společností.
Weger diskutoval mimo jiné čtyři principy pro iniciativy v oblasti udržitelnosti a zdůraznil, že udržitelnost musí být řízena holisticky a nekončí hranicemi společnosti.
Hammerer účastníkům vysvětlil cestu nebo kompetenční proces doprovázející školení, který sahá od inzerátu na pracovní místo (Single Point of True) až po dokumentaci (včetně průběžných recenzí a propagací).
Na snímku zleva doprava: Dietmar Hammerer (jednatel společnosti RAUCH Fruchtsäfte GmbH & Co OG), DI Martin Weger (vedoucí divize velkých strojů, ENGEL Austria), Mag. Christoph Mondl (co-CEO Quality Austria) © Anna Rauchenberger
DI Axel Dick, MSc a Mag. Anneli Fischer, MSc (oba Quality Austria) diskutovali o mnoha vývojových trendech a termínech v oblasti ESG (Environmental, Social, Governance) a jejich významu pro tuzemské firmy a organizace – včetně zásadních doporučení pro roky 2024 až 2026.
Na snímku zleva doprava: Dr. Werner Paar (co-CEO Quality Austria), Anneli Fischer, MSc (ESG manager Quality Austria), Prof. Dr. Markus Hengstschläger (Lékařská univerzita Vídeň), Christoph Mondl (co-CEO Quality Austria) © Anna Rauchenberger
Přednášející i účastníci se nakonec shodli, že základem i cílem musí být kvalita. Kvalita, která bude nadále jako nadčasový "odborník na vše" tvoříit pevně ukotvený základ a zároveň fungovat jako vůdčí kompas, který udržuje společnosti ve stavu připraveném pro budoucnost.
Video ukázky z 29. ročníku qualityaustria Forum
Fotogalerie z 29. ročníku qualityaustria Forum
Tipy na kurzy nabízené k aktuálním tématům dneška:
- IMS-Werkstatt Kontextanalyse mit KI: Einblicke in die Zukunft des Qualitätsmanagements
- Doppelte Wesentlichkeitsanalyse verstehen und richtig durchführen
- Carbon Footprint – Treibhausgasbilanzierung für Unternehmen und Produkte in der Praxis
Momentálně jsou tyto kurzy nabizené v německém jazyce. Pokud byste měli zájem o toto školení v českém jazyce, neváhejte nás kontaktovat: zde a my vám připravíme nabídku včetně cenové kalkulace.
Aby Vám žádná našich novinek neunikla, zaregistrujte si bezplatný odběr našeho pravidelného newsletteru!