5. březen - Světový den úspory energie
Tipy pro úsporu energie v domácnosti a na pracovišti
Energetická účinnost a udržitelnost jsou pojmy, se kterými se setkáváme ve všech oblastech. Každý se tak snaží svou měrou přispět k tomu, abychom nejen chránili naši planetu, ale také abychom měli co nejnižší náklady na energie. V duchu Mezinárodního dne úspor energie, který připadá na 5. března , jsme pro vás připravili několik tipů, které vám pomohou šetřit energii, a tím i náklady, a to jak doma, tak v kanceláři.
Osvětlení jako hlavní žrout energie
Všichni dobře víme, jak často a rutinně saháme po vypínači. Pokud se však nad tím opravdu zamyslíme, ne vždy je nutně potřeba světlo rozsvěcet. Uvědomělý přístup k osvětlení doma i v práci může spotřebu energie výrazně snížit .
V mnoha případech se vyplatí přechod na LED světelné zdroje. Jsou mimořádně účinné a ve srovnání s běžnými žárovkami, úspornými zářivkami a halogenovými žárovkami ušetří až 90 % nákladů na energii. Kromě toho se při používání světelných diod spotřebovává méně zdrojů škodlivých pro životní prostředí a snižují se emise CO2.
Kuchyně - úspora energie a času
Chladničky, myčky nádobí, elektrické sporáky - zkrátka všechny spotřebiče, které se běžně, resp. často vyskytují jak v kuchyních doma, tak i ve velkém počtu firem - je třeba používat účelně a efektivně. Při nákupu těchto produktů vám se správným výběrem, kromě jiného, pomůže i štítek energetické účinnosti. Z hlediska nákladů na energii svoji roli hraje také velikost spotřebiče, protože plná chladnička je přirozeně energeticky účinnější.
Dalším spotřebičem s vysokou míru spotřeby energie je elektrický sporák a i zde lze pomocí jednoduchých triků snižovat tento odběr na minimum - přizpůsobte hrnce varné desce, používejte ploché, kvalitní nádobí s pokličkami. Využívejte zbytkové teplo varné desky. Za zvážení stojí i pořízení indukčních varných desek, které kromě energie šetří i čas.
Počítač a internet
Pohotovostní režim je sice praktický, ale úplně nešetří energii. Počítače, tiskárny, routery WLAN a všechna další komunikační zařízení v konečném součtu mohou představovat poměrně velký odběr. Je tedy na zvážení nakolik je třeba udržovat všechna permanentně v režimu stand by.
Systémy chlazení, větrání a vytápění
Dalšími podstatnými žrouty energie jsou klimatizační, ale také větrací a topné systémy. Klimatizační systémy lze nastavit na spouštění až při vyšších teplotách a neměly by také chladit na zbytečně nízké teploty. Kromě toho může nárůst teploty v interiérech zpomalovat také vhodná instalace některého ze systémů protisluneční ochrany (rolety, clony, stínící plachty, žaluzie apod.)
Obrovský potenciál úspor existuje i při vytápění v zimě. V mnoha případech lze topný systém optimalizovat jeho správným a efektivním nastavením a vyladěním. Za úvahu může stát i instalace systému využívajícího solární energii.
Vědomé myšlení a jednání
Kromě těchto praktických tipů pro úsporu energie v každodenním životě doma i v práci je také důležité zkontrolovat spotřebu energie a stáří stávajících spotřebičů. Nákupem nového spotřebiče lze spotřebu energie výrazně snížit. Užitečné mohou být i elektroměry, které jsou připojeny mezi zásuvku a elektrický spotřebič a jež ukazují spotřebu buď přímo na displeji nebo prostřednictvím aplikace.
Mezinárodní den úspor energie tak lze vnímat i jako příležitost klást si otázky ohledně našeho každodenního chování. Zvýšení povědomí v této oblasti může v konečném důsledku vést nejen k lepší ochraně životního prostředí, ale i k ochraně vlastní peněženky.
I malé změny v rutinních postupech a procesech mohou mít velký dopad.
Nenechte si utéct už žádnou z novinek, které pro vás připravujeme:
- zaregistrujte si odběr našeho pravidelného newsletteru qualityaustria & CIS times!
- sledujte nás na Facebooku či Linkedin
- ohledně školení a certifikací nás kontaktujte prostřednictvím: našeho emailu.