07. Bře 2024

5. březen - Světový den úspory energie

Tipy pro úsporu energie v domácnosti a na pracovišti

Energetická účinnost a udržitelnost jsou pojmy, se kterými se setkáváme ve všech oblastech. Každý se tak snaží svou měrou přispět k tomu, abychom nejen chránili naši planetu, ale také abychom měli co nejnižší náklady na energie. V duchu Mezinárodního dne úspor energie, který připadá na 5. března , jsme pro vás připravili několik tipů, které vám pomohou šetřit energii, a tím i náklady, a to jak doma, tak v kanceláři.

Osvětlení jako hlavní žrout energie

Všichni dobře víme, jak často a rutinně saháme po vypínači. Pokud se však nad tím opravdu zamyslíme, ne vždy je nutně potřeba světlo rozsvěcet. Uvědomělý přístup k osvětlení doma i v práci může spotřebu energie výrazně snížit .

V mnoha případech se vyplatí přechod na LED světelné zdroje. Jsou mimořádně účinné a ve srovnání s běžnými žárovkami, úspornými zářivkami a halogenovými žárovkami ušetří až 90 % nákladů na energii. Kromě toho se při používání světelných diod spotřebovává méně zdrojů škodlivých pro životní prostředí a snižují se emise CO2.

Kuchyně - úspora energie a času

Chladničky, myčky nádobí, elektrické sporáky - zkrátka všechny spotřebiče, které se běžně, resp. často vyskytují jak v kuchyních doma, tak i ve velkém počtu firem - je třeba používat účelně a efektivně. Při nákupu těchto produktů vám se správným výběrem, kromě jiného, pomůže i štítek energetické účinnosti. Z hlediska nákladů na energii svoji roli hraje také velikost spotřebiče, protože plná chladnička je přirozeně energeticky účinnější.

Dalším spotřebičem s vysokou míru spotřeby energie je elektrický sporák a i zde lze pomocí jednoduchých triků snižovat tento odběr na minimum - přizpůsobte hrnce varné desce, používejte ploché, kvalitní nádobí s pokličkami. Využívejte zbytkové teplo varné desky. Za zvážení stojí i pořízení indukčních varných desek, které kromě energie  šetří i čas.

Počítač a internet

Pohotovostní režim je sice praktický, ale úplně nešetří energii. Počítače, tiskárny, routery WLAN a všechna další komunikační zařízení v konečném součtu mohou představovat poměrně velký odběr. Je tedy na zvážení nakolik je třeba udržovat všechna permanentně v režimu stand by.

Systémy chlazení, větrání a vytápění

Dalšími podstatnými žrouty energie jsou klimatizační, ale také větrací a topné systémy. Klimatizační systémy lze nastavit na spouštění až při vyšších teplotách a neměly by také chladit na zbytečně nízké teploty. Kromě toho může nárůst teploty v interiérech zpomalovat také vhodná instalace některého ze systémů protisluneční ochrany (rolety, clony, stínící plachty, žaluzie apod.)

Obrovský potenciál úspor existuje i při vytápění v zimě. V mnoha případech lze topný systém optimalizovat jeho správným a efektivním nastavením a vyladěním. Za úvahu může stát i instalace systému využívajícího solární energii.

Vědomé myšlení a jednání

Kromě těchto praktických tipů pro úsporu energie v každodenním životě doma i v práci je také důležité zkontrolovat spotřebu energie a stáří stávajících spotřebičů. Nákupem nového spotřebiče lze spotřebu energie výrazně snížit. Užitečné mohou být i elektroměry, které jsou připojeny mezi zásuvku a elektrický spotřebič a jež ukazují spotřebu buď přímo na displeji nebo prostřednictvím aplikace.

Mezinárodní den úspor energie tak lze vnímat i jako příležitost klást si otázky ohledně našeho každodenního chování. Zvýšení povědomí v této oblasti může v konečném důsledku vést nejen k lepší ochraně životního prostředí, ale i k ochraně vlastní peněženky.

I malé změny v rutinních postupech a procesech mohou mít velký dopad.

Nenechte si utéct už žádnou z novinek, které pro vás připravujeme:

06. Čvn 2024

Vzdělávací kurzy na míru

5 dobrých důvodů, proč se vám mohou vyplatit

31. Kvě 2024

Nové požadavky ISO

Změna klimatu se dostává do centra pozornosti norem systému řízení

07. Kvě 2024

5 tipů, jak mít reportovací povinnosti pod kontrolou

Stavět na stávajících systémech

29. Dub 2024

28. duben – Světový den BOZP

Vytváření bezpečného a zdravého pracovního prostředí

23. Dub 2024

Den země

22. dubna slavíme Světový den Země

19. Dub 2024

Nadprůměrně vysoká míra doporučení pro Quality Austria

Společně dosahujeme skvělých výkonů

09. Dub 2024

Plánované úpravy ISO 14001

Co můžeme očekávat od plánované revize ISO 14001?

25. Bře 2024

Aktualizovaný katalog pro rok 2024

Vstříc budoucnosti

18. Bře 2024

Vztahy mezi digitalizací, umělou inteligencí a kvalitou

Jaký byl 29. ročník qualityaustria Forum?

11. Bře 2024

Aktuální informace o řadě ISO 450xx

Nová publikace EN ISO 45001:2023

27. Úno 2024

Co nabídne qualityaustria Forum 2024

Rozhovor s CEO Quality Austria

13. Úno 2024

qualityaustria Forum 2024

Kvalita jako "všeuměl a odborník na vše"

+420 733 180 494