07. Bře 2024

5. březen - Světový den úspory energie

Tipy pro úsporu energie v domácnosti a na pracovišti

Energetická účinnost a udržitelnost jsou pojmy, se kterými se setkáváme ve všech oblastech. Každý se tak snaží svou měrou přispět k tomu, abychom nejen chránili naši planetu, ale také abychom měli co nejnižší náklady na energie. V duchu Mezinárodního dne úspor energie, který připadá na 5. března , jsme pro vás připravili několik tipů, které vám pomohou šetřit energii, a tím i náklady, a to jak doma, tak v kanceláři.

Osvětlení jako hlavní žrout energie

Všichni dobře víme, jak často a rutinně saháme po vypínači. Pokud se však nad tím opravdu zamyslíme, ne vždy je nutně potřeba světlo rozsvěcet. Uvědomělý přístup k osvětlení doma i v práci může spotřebu energie výrazně snížit .

V mnoha případech se vyplatí přechod na LED světelné zdroje. Jsou mimořádně účinné a ve srovnání s běžnými žárovkami, úspornými zářivkami a halogenovými žárovkami ušetří až 90 % nákladů na energii. Kromě toho se při používání světelných diod spotřebovává méně zdrojů škodlivých pro životní prostředí a snižují se emise CO2.

Kuchyně - úspora energie a času

Chladničky, myčky nádobí, elektrické sporáky - zkrátka všechny spotřebiče, které se běžně, resp. často vyskytují jak v kuchyních doma, tak i ve velkém počtu firem - je třeba používat účelně a efektivně. Při nákupu těchto produktů vám se správným výběrem, kromě jiného, pomůže i štítek energetické účinnosti. Z hlediska nákladů na energii svoji roli hraje také velikost spotřebiče, protože plná chladnička je přirozeně energeticky účinnější.

Dalším spotřebičem s vysokou míru spotřeby energie je elektrický sporák a i zde lze pomocí jednoduchých triků snižovat tento odběr na minimum - přizpůsobte hrnce varné desce, používejte ploché, kvalitní nádobí s pokličkami. Využívejte zbytkové teplo varné desky. Za zvážení stojí i pořízení indukčních varných desek, které kromě energie  šetří i čas.

Počítač a internet

Pohotovostní režim je sice praktický, ale úplně nešetří energii. Počítače, tiskárny, routery WLAN a všechna další komunikační zařízení v konečném součtu mohou představovat poměrně velký odběr. Je tedy na zvážení nakolik je třeba udržovat všechna permanentně v režimu stand by.

Systémy chlazení, větrání a vytápění

Dalšími podstatnými žrouty energie jsou klimatizační, ale také větrací a topné systémy. Klimatizační systémy lze nastavit na spouštění až při vyšších teplotách a neměly by také chladit na zbytečně nízké teploty. Kromě toho může nárůst teploty v interiérech zpomalovat také vhodná instalace některého ze systémů protisluneční ochrany (rolety, clony, stínící plachty, žaluzie apod.)

Obrovský potenciál úspor existuje i při vytápění v zimě. V mnoha případech lze topný systém optimalizovat jeho správným a efektivním nastavením a vyladěním. Za úvahu může stát i instalace systému využívajícího solární energii.

Vědomé myšlení a jednání

Kromě těchto praktických tipů pro úsporu energie v každodenním životě doma i v práci je také důležité zkontrolovat spotřebu energie a stáří stávajících spotřebičů. Nákupem nového spotřebiče lze spotřebu energie výrazně snížit. Užitečné mohou být i elektroměry, které jsou připojeny mezi zásuvku a elektrický spotřebič a jež ukazují spotřebu buď přímo na displeji nebo prostřednictvím aplikace.

Mezinárodní den úspor energie tak lze vnímat i jako příležitost klást si otázky ohledně našeho každodenního chování. Zvýšení povědomí v této oblasti může v konečném důsledku vést nejen k lepší ochraně životního prostředí, ale i k ochraně vlastní peněženky.

I malé změny v rutinních postupech a procesech mohou mít velký dopad.

Nenechte si utéct už žádnou z novinek, které pro vás připravujeme:

25. Bře 2024

Aktualizovaný katalog pro rok 2024

Vstříc budoucnosti

21. Bře 2024

ESG: povinná výbava, která dává smysl

Proč je školení ESG stále důležitější

18. Bře 2024

Vztahy mezi digitalizací, umělou inteligencí a kvalitou

Jaký byl 29. ročník qualityaustria Forum?

11. Bře 2024

Aktuální informace o řadě ISO 450xx

Nová publikace EN ISO 45001:2023

27. Úno 2024

Co nabídne qualityaustria Forum 2024

Rozhovor s CEO Quality Austria

13. Úno 2024

qualityaustria Forum 2024

Kvalita jako "všeuměl a odborník na vše"

11. Led 2024

Nejnovější informace k ISO 9001

Aktuality z prosincového zasedání!

04. Led 2024

Optimální symbióza

ISO 27001 a Compliance Management

21. Lis 2023

ISO 37301 jako konkurenční výhoda

O významu systému řízení shody

16. Lis 2023

Dosažení zelené transformace za pomoci systémů řízení

06. Lis 2023

ISO 27001 – přínosy a význam

Norma pro bezpečnost informací

27. Říj 2023

Quality Austria je novým certifikačním orgánem pro ISO/IEC 27001

Rostoucí poptávka po zabezpečení informací

+420 733 180 494