Bezpečnější jídlo, lepší zdraví
Světový den bezpečnosti potravin
Na 7. června 2022 připadlo již čtvrté výročí Světového dne bezpečnosti potravin, který ustanovila Světová zdravotnická organizace (WHO) a které pro letošní rok spojila s mottem „Bezpečnější potraviny, lepší zdraví“.
Přinášíme vám proto překlad článku Mag. Elisabeth Voltmer, která se na tuto problematiku v rámci network partnerů Quality Austria specializuje.
Vzhledem k událostem posledních let, ale i nedávným globálním politickým událostem je bezpečnost potravin stále důležitější. Svět se změnil: v části Evropy zuří válka, pociťujeme důsledky pandemie a změny klimatu, prohloubila se sociální nerovnováha. Navíc je zde nedostatek surovin a masivní zdražování, které zatěžuje jak potravinářský průmysl, tak ve svém konečném důsledku i koncové spotřebitele
Bezpečnost potravin musí být nejvyšší prioritou
Světový den bezpečnosti potravin si klade za cíl zvýšit povědomí o tom, že každý, ať už jde o jednotlivce nebo zaměstnance potravinářské společnosti, má odpovědnost za zlepšení bezpečnosti potravin a minimalizaci nemocí přenášených potravinami. Dr Yamamoto, náměstek generálního ředitele WHO, zdůrazňuje, že „...každý rok onemocní kontaminovanými potravinami 1 z 10 lidí na celém světě.“ I když se zdá, že alimentární nemoci nemají v Rakousku až tak velký význam, jejich zátěž pro veřejné zdraví je mezinárodní. Podle údajů WHO je dokonce srovnatelná s malárii nebo HIV-AIDS. Bezpečnost potravin se musí stát prioritou. Jednoznačnou snahou, aby na celém světě umíralo méně dětí na průjmy, lidé byli zdravější a produktivnější z dlouhodobého hlediska a aby se snížil tlak na náš zdravotní systém.
Systematický přístup zajišťuje strukturu, přehlednost a orientaci
Je důležité začlenit bezpečnost potravin do každodenních činností všech článků v potravinovém řetězci a zacházet s potravinami s odpovídající a náležitou péčí, chránit cenné přírodní zdroje a předcházet plýtvání. K tomu je nezbytné ukotvit ve firmě odpovídající povědomí a kulturu bezpečnosti potravin a zavést systémy, které usnadní plnění potřebných specifikací, nabídnou rámec pro neustálé zlepšování a poskytnou odpovědným zaměstnancům orientaci a přehlednost.
Zavedení účinného systému řízení bezpečnosti potravin může podnikům pomoci zajistit bezpečnost produkovaných potravin ve všech jejich fázích výroby.
Nezávislé audity sledují, do jaké míry jsou požadavky norem a standardů ve firmách uplatňovány a účinně implementovány do praxe. Jasná hodnotící kritéria umožňují nejen objektivní posouzení a klasifikaci příslušné společnosti - v případě potřeby ve srovnání s jinými společnostmi - ale také poskytují informace o individuálním vývoji organizace ve srovnání s předchozími audity.
Quality Austria podporuje potravinářské společnosti při zavádění a udržování efektivního systému řízení bezpečnosti potravin.
Jako kompetentní a spolehlivý partner proto nabízí audity založené na všech důležitých standardech a normách bezpečnosti potravin, které provádějí výhradně zkušení a vysoce kvalifikovaní auditoři v oboru.
výběr souvisejících standardů, certifikací:
Pokud máte zájem o in-house kurz Bezpečnost potravin, ozvěte se nám prosím na: náš email. Rádi pro vás vytvoříme nabídku na míru.