08. Čvn 2022

Bezpečnější jídlo, lepší zdraví

Světový den bezpečnosti potravin

Na 7. června 2022 připadlo již čtvrté výročí Světového dne bezpečnosti potravin, který ustanovila Světová zdravotnická organizace (WHO) a které pro letošní rok spojila s mottem „Bezpečnější potraviny, lepší zdraví“.

Přinášíme vám proto překlad článku Mag. Elisabeth Voltmer, která se na tuto problematiku v rámci network partnerů Quality Austria specializuje.

Vzhledem k událostem posledních let, ale i nedávným globálním politickým událostem je bezpečnost potravin stále důležitější. Svět se změnil: v části Evropy zuří válka, pociťujeme důsledky pandemie a změny klimatu, prohloubila se sociální nerovnováha. Navíc je zde nedostatek surovin a masivní zdražování, které zatěžuje jak potravinářský průmysl, tak ve svém konečném důsledku i koncové spotřebitele

Bezpečnost potravin musí být nejvyšší prioritou

Světový den bezpečnosti potravin si klade za cíl zvýšit povědomí o tom, že každý, ať už jde o jednotlivce nebo zaměstnance potravinářské společnosti, má odpovědnost za zlepšení bezpečnosti potravin a minimalizaci nemocí přenášených potravinami. Dr Yamamoto, náměstek generálního ředitele WHO, zdůrazňuje, že „...každý rok onemocní kontaminovanými potravinami 1 z 10 lidí na celém světě.“ I když se zdá, že alimentární nemoci nemají v Rakousku až tak velký význam, jejich zátěž pro veřejné zdraví je mezinárodní. Podle údajů WHO je dokonce srovnatelná s malárii nebo HIV-AIDS. Bezpečnost potravin se musí stát prioritou. Jednoznačnou snahou, aby na celém světě umíralo méně dětí na průjmy, lidé byli zdravější a produktivnější z dlouhodobého hlediska a aby se snížil tlak na náš zdravotní systém.

Systematický přístup zajišťuje strukturu, přehlednost a orientaci

Je důležité začlenit bezpečnost potravin do každodenních činností všech článků v potravinovém řetězci a zacházet s potravinami s odpovídající a náležitou péčí, chránit cenné přírodní zdroje a předcházet plýtvání. K tomu je nezbytné ukotvit ve firmě odpovídající povědomí a kulturu bezpečnosti potravin a zavést systémy, které usnadní plnění potřebných specifikací, nabídnou rámec pro neustálé zlepšování a poskytnou odpovědným zaměstnancům orientaci a přehlednost.

Zavedení účinného systému řízení bezpečnosti potravin může podnikům pomoci zajistit bezpečnost produkovaných potravin ve všech jejich fázích výroby.

Nezávislé audity sledují, do jaké míry jsou požadavky norem a standardů ve firmách uplatňovány a účinně implementovány do praxe. Jasná hodnotící kritéria umožňují nejen objektivní posouzení a klasifikaci příslušné společnosti - v případě potřeby ve srovnání s jinými společnostmi - ale také poskytují informace o individuálním vývoji organizace ve srovnání s předchozími audity.

Quality Austria podporuje potravinářské společnosti při zavádění a udržování efektivního systému řízení bezpečnosti potravin.

Jako kompetentní a spolehlivý partner proto nabízí audity založené na všech důležitých standardech a normách bezpečnosti potravin, které provádějí výhradně zkušení a vysoce kvalifikovaní auditoři v oboru.

 

výběr souvisejících standardů, certifikací:

produktová skupina:

náš tip:

Pokud máte zájem o in-house kurz Bezpečnost potravin,  ozvěte se nám prosím na: náš email.  Rádi pro vás vytvoříme nabídku na míru.

24. Čvn 2022

5 kamenů úrazu, kterým je třeba se vyhnout

na co dát pozor při zavádění systému řízení

16. Čvn 2022

9. červen Světový den akreditace

Udržitelnost ekonomického růstu & životní prostředí

20. Kvě 2022

Online workshop 6. 6. 2022

ISO 27002:2022

19. Kvě 2022

Podpora v dnešní zrychlené době

Jak může systém řízení pomoci vytvořit lepší strukturu

03. Kvě 2022

Online workshop 12. 5. 2022

Bezpečnost výměny informací

27. Dub 2022

27. qualityaustria Forum očima CEO

Ohlédnutí za úspěšnou konferencí

22. Dub 2022

Riziko blackoutu

Je možné se připravit?

30. Bře 2022

Školení a kurzy v angličtině

Aktuální nabídka kurzů v anglickém jazyce

28. Bře 2022

Online workshop 28. 4. 2022

Tipy & triky pro interní audity

14. Bře 2022

Katalog služeb 2022-2023

10. Bře 2022

27. qualityaustria Forum

Hybridní konference

24. Úno 2022

Online workshop 8. 3. 2022

Jsme zde pro vás

+420 733 180 494