Jaký byl 30. ročník qualityaustria Forum?
Ekonomický růst díky propojení sil
Na snímku zleva doprava: Dr. Werner Paar (Co-CEO Quality Austria), průkopník trendů Franz Kühmayer, Mag. Christoph Mondl (Co-CEO Quality Austria) © Anna Rauchenberger
Třicátý ročník qualityaustria Forum byl především schopnostech. Více než 800 zástupců převážně rakouského průmyslu přijalo pozvání mezinárodního poskytovatele služeb v oblasti systémové certifikace a dalšího vzdělávání a 12. března 2025 se jak přímo v Kongresovém centru v Salzburgu, tak i online, vydalo na cestu za poznáním vlastních superschopností. Komentáře většiny přednášejících i účastníků lze shrnout do věty: "Díky propojení superschopností můžeme překonat současné výzvy a formovat pozitivní budoucnost."
V obdobích krize lidé touží po srozumitelnosti, přehlednosti a jistotě. Na 30. qualityaustria Forum se proto odborníci snažili přiblížit silné stránky a příležitosti domácích podniků. Představili předpisy, které pomáhají k nasměrování a zaměřili se i na superschopnosti jednotlivých ekonomických aktérů. Konkrétními, praktickými doporučeními nastínili pozitivní perspektivu do budoucna - navzdory polykrizi. „Žijeme v krizové době. Určitě to ale není labutí píseň pro průmysl, pro Evropu, pro Západ, pro svět. Je pravda, že naděje, že se vrátí klidné časy, je klamná a nenaplní se. Ale: je to příležitost. Z krizí vždy vzniká něco nového, časy bourání jsou časy nových začátků! Žijeme v přímo ukázkové době inovací a podnikatelského ducha. Za 20 let se budeme škrábat na hlavě a žasnout nad starostmi, které jsme měli v roce 2025,“ předpověděl ve svém hlavním projevu výzkumník trendů Franz Kühmayer.
Domácí podnikatelé pochybují o svých současných strategiích
V úvodní prezentaci osvětlili oba CEO Quality Austria Holding Christoph Mondl a Dr. Werner Paar současný stav. Od nových předpisů ESG a CSRD až po řízení rizik, kybernetickou bezpečnost a NIS-2 - na rakouské podniky se toho v současnosti valí hodně. A to natolik, že 45 % rakouských generálních ředitelů pochybuje o tom, že jejich společnost bude se současnou strategií zisková i za deset let. A nejsou v tom sami. Zpráva o globálních rizicích (Global Risk Report) ukazuje, že optimismus celosvětově klesá: bouřlivé a neklidné časy v důsledku geopolitického vývoje očekává 62 % respondentů.
„Rozumíme obavám místních společností a zároveň jsme optimističtí, pokud jde o budoucnost. Je nutné přijímat opatření a zaměřit se na inovace, další rozvoj a kvalitu procesů. Svět norem nyní nabízí stabilitu a vyvíjí se v souladu se současnými výzvami,“ uvedli. Oba odborníci také doporučili, aby se společnosti spoléhaly na integrované systémy řízení, aby byly schopny jednoduše a nekomplikovaně plnit budoucí obchodní modely a různé povinnosti v oblasti reportování.
Pro společnosti je také zásadní, aby se právě nyní nadále zaměřovaly na inovace a další rozvoj. Nadnárodní ukazatel inovací v roce 2024 opět ukázal, že Rakousko patří mezi deset mezinárodních ekonomik s nejvyšší inovační kapacitou - a to již řadu let. Rakousko bylo a je mimořádně silné a úspěšné a jeho inovační síla a kreativita jsou rozhodujícím faktorem úspěchu: o to důležitější je proto nadále aktivizovat individuální a profesní supertalenty a cíleně je podporovat.
Průvodce regulačními požadavky
Jednou z největších výzev naší doby je klimatická krize. Kromě regulačních požadavků přináší klimatická krize také příležitosti. Harvard Business School konstatovala, že společnosti, které své produktové portfolio přeorientují ve prospěch řešení na ochranu klimatu, zaznamenávají rychlejší růst tržeb. To potvrzuje i třetina tuzemských generálních ředitelů, podle nichž investice šetrné ke klimatu vedly v posledních pěti letech k vyšším tržbám.
Krátkodobou úlevu přináší i nařízení Evropské komise Omnibus, které vstoupilo v platnost 26. února 2025 a kterým EU oznámila dalekosáhlá zjednodušení pro podniky. Důraz je kladen na menší počet ohlašovacích povinností, jasnou strukturu a větší flexibilitu při provádění. Byrokratická zátěž má být zmírněna zejména v CSRD (směrnice o podávání zpráv o udržitelnosti podniků), směrnici EU o dodavatelském řetězci (CSDDD) a nařízení EU o taxonomii.
Anneli Fischerová, vedoucí oddělení Corporate Sales společnosti Quality Austria Consulting, nicméně doporučila účastníkům, aby se na ohlašovací povinnost připravili již nyní: „Ústřední bod CSRD, dvojitá analýza podstatných skutečností, zůstává v každém případě zachován a nabízí ideální výchozí bod pro udržitelnou a strategickou orientaci podniku. Ti, kteří již nyní spoléhají na integrované systémy řízení, mohou stavět na stabilních základech i v obtížných dobách.“ Poukázala rovněž na paralely se stávajícími certifikacemi ISO a sdělila, že například 93,6 % ESRS (Evropské standardy pro podávání zpráv o udržitelnosti) jsou již pokryty certifikací ISO 14001.
Na snímku: Anneli Fischer, Head of Corporate Sales, Quality Austria Consulting © Anna Rauchenberger
Evropská unie však nereguluje pouze sektor ESG. Velkou výzvou pro mnoho společností je v letošním roce směrnice NIS 2 (bezpečnost sítí a informací). Implementace směrnice vyžaduje personál, čas, zdroje a především odborné znalosti. „Rychlý růst digitalizace vyžaduje větší bezpečnost IT. Přestože rakouská legislativa v souvislosti se směrnicí NIS-2 ještě není hotová, nový vládní program se jednoznačně zaměřuje na odolnost a NIS-2. Firmám proto doporučujeme zahájit implementaci a využít osvědčené rámce, jako je ISO 27001, k vytvoření strukturovaného základu pro plnění opatření v oblasti kybernetické bezpečnosti,“ doporučuje Harald Erkinger, generální ředitel společnosti CIS - Certification & Information Security Services GmbH
Na snímku: Harald Erkinger, CEO, CIS - Certification & Information Security Services GmbH. © Anna Rauchenberger
Řízení rizik jako most mezi stabilitou a transformací
Kromě zavádění integrovaných systémů řízení by se společnosti měly zaměřit také na komplexní a strategicky integrované řízení rizik. Podle studie společnosti Deloitte jsou více než dvě třetiny nejmasivnějších hodnotových ztrát ve firmách důsledkem strategických rizik. Více než 60 % generálních ředitelů považuje strategická rizika za největší hrozbu a kategorizuje je jako mnohem závažnější než provozní rizika. A přesto 70 % společností téměř nezapojuje řízení rizik do strategických rozhodnutí.
„Mnoho společností zavádí řízení rizik pouze pro účely dodržování předpisů, nikoliv pro snížení rizik. Moderní a komplexní řízení rizik poskytuje rozhodující výhodu a mění je na příležitosti,“ zmínil Walter Petschnig. Vysvětlil, že inovace, jako je AI, přinášejí přidanou hodnotu pouze tehdy, pokud jsou systematicky začleněny do komplexního rámce řízení rizik. Zdůraznil, že AI nenahradí lidi, protože odpovědnost za rizika budou i v budoucnu nést manažeři a vedoucí pracovníci.
„Kromě strategií a pokynů potřebují společnosti také praktikovanou kulturu rizik. Bez ohledu na to, zda se nacházejí ve fázích stability nebo transformace - příležitost mohou využít pouze tehdy, pokud se opírají o stabilní základ a zdravou kulturu chyb,“ uvedl.
Na snímku: Walter Petschnig, networkpartner Quality Austria) © Anna Rauchenberger
Závěr 30. ročníku qualityaustria Forum zněl, že rozhodující konkurenční výhodou dnešní doby je připravenost a přizpůsobivost. Společnosti, které se chopí transformace, mohou proměnit výzvy v příležitosti, neustále se učit, přenastavit se a sebevědomě růst. K tomu patří i praktikovaná kultura selhání, která účinně inspiruje k pokroku.
- Fotogalerie z 30. ročníku qualityaustria Forum
Nezapomeňte si do svých kalendářů uložit termín 31. ročníku qualityaustria Forum!