15. Zář 2022

od Mag. Anneli Fischer, MSc

Nová verze standardů GRI

Globální iniciativa pro podávání zpráv (GRI), která je v součastnosti  používána ve více než  90 zemích, je dnes jedním z nejdůležitějších stavebních kamenů globálního reportingu udržitelnosti. Zaměřuje se na na ekonomiku, ekologii a sociální otázky. Tím, že poskytuje společný globální jazyk, podporuje organizace a společnosti v převzetí odpovědnosti za své činy a dopady.

GRI vydala první GRI Guidelines v roce 2000. Tyto pokyny k podávání zpráv byly průběžně obnovovány a aktualizovány až do roku 2013. V roce 2016 je nahradila publikace GRI Sustainability Reporting Guidelines,  která je stala vodítkem pro reporting udržitelnosti. Ty obsahují zásady podávání zpráv, standardní zveřejňování a prováděcí pokyny pro přípravu zpráv o udržitelnosti. Současné standardy GRI se řídí přístupem více zainteresovaných stran a jsou uspořádány jako modulární systém vzájemně propojených standardů.

Od revize lze normy rozdělit do tří kategorií:

Obnovené univerzální standardy

Univerzální standardy jsou nezávislé na odvětví a byly reformovány tak, aby poskytly organizacím a společnostem jasně formulovaný a strukturovaný způsob vykazování s obsaženými požadavky a zásadami vykazování. Verze zavedená v říjnu 2021, která se má používat od ledna 2023, zahrnuje podávání zpráv o lidských právech a také náležitou péči v oblasti životního prostředí v souladu s mezivládními očekáváními.

Nové sektorové standardy

Sektorové standardy se vztahují na konkrétní odvětví a jejich cílem je zlepšit kvalitu, úplnost a konzistentnost podávání zpráv. Poskytují organizacím informace o jejich nejdůležitějších problémech - na základě klíčových dopadů jejich příslušného odvětví na ekonomiku, životní prostředí a lidi. Plánují se různé verze pro přibližně 40 odvětví, přičemž již byly zveřejněny verze pro ropu a zemní plyn, uhlí, zemědělství, akvakulturu a rybolov.  Vývoj normy pro těžební průmysl ještě nadále probíhá.

Normy pro konkrétní problematiku

Standardy specifické pro daný problém zahrnují zveřejnění, která musí organizace uvádět o svých dopadech v souvislosti s ekonomickými, sociálními a environmentálními otázkami. Ty se od verzí z let 2016 až 2020 nezměnily - s výjimkou některých vypuštění v nové verzi standardů pro konkrétní problematiku.

Aktuální verze je zatím dostupná pouze v angličtině. To by se mělo změnit v posledním čtvrtletí letošního roku vydáním v němčině. Pravidelná revize standardů umožňuje zvýšit konzistentnost, kvalitu a úplnost výkaznictví organizací.

Nenechte si ujít žádné novinky - přihlaste se k odběru našeho newsletteru qualityaustria Times!

22. Srp 2023

Úspěchy našich klientů

Ocenění pro ÚPV

15. Srp 2023

ISO 9001 se bude revidovat

Rozhodnuto o revizi mezinárodní normy kvality

03. Srp 2023

Management kvality? Klíč k úspěchu

Výhody pro jednotlivce i firmy

20. Čvc 2023

Od teorie k praxi: příklad skupiny OMV

Příklady z praxe

03. Čvc 2023

Chystá se revize normy ISO 9001?

Komentář Mag. Dr. Anni Koubek

27. Čvn 2023

Čím se vlastně zabývají…

Manažeři systému řízení rizik

06. Čvn 2023

3 důležité body na cestě k větší udržitelnosti

Světový den životního prostředí 2023

29. Kvě 2023

Aby audity přinášely přidanou hodnotu

Tipy E. Hofstätter-Kollarich, BSc

15. Kvě 2023

Koncepce oběhového hospodářství

Termíny kurzu pro rok 2023

15. Kvě 2023

Vykazování uhlíkové stopy

Jednodenní online kurz

09. Kvě 2023

IFS Food verze 8 zveřejněna

Bezpečnější jídlo, lepší zdraví

28. Dub 2023

Bezpečné a zdravé pracovní prostředí

Jak učinit práci bezpečnější a zdravější

+420 733 180 494