15. Zář 2022

od Mag. Anneli Fischer, MSc

Nová verze standardů GRI

Globální iniciativa pro podávání zpráv (GRI), která je v součastnosti  používána ve více než  90 zemích, je dnes jedním z nejdůležitějších stavebních kamenů globálního reportingu udržitelnosti. Zaměřuje se na na ekonomiku, ekologii a sociální otázky. Tím, že poskytuje společný globální jazyk, podporuje organizace a společnosti v převzetí odpovědnosti za své činy a dopady.

GRI vydala první GRI Guidelines v roce 2000. Tyto pokyny k podávání zpráv byly průběžně obnovovány a aktualizovány až do roku 2013. V roce 2016 je nahradila publikace GRI Sustainability Reporting Guidelines,  která je stala vodítkem pro reporting udržitelnosti. Ty obsahují zásady podávání zpráv, standardní zveřejňování a prováděcí pokyny pro přípravu zpráv o udržitelnosti. Současné standardy GRI se řídí přístupem více zainteresovaných stran a jsou uspořádány jako modulární systém vzájemně propojených standardů.

Od revize lze normy rozdělit do tří kategorií:

Obnovené univerzální standardy

Univerzální standardy jsou nezávislé na odvětví a byly reformovány tak, aby poskytly organizacím a společnostem jasně formulovaný a strukturovaný způsob vykazování s obsaženými požadavky a zásadami vykazování. Verze zavedená v říjnu 2021, která se má používat od ledna 2023, zahrnuje podávání zpráv o lidských právech a také náležitou péči v oblasti životního prostředí v souladu s mezivládními očekáváními.

Nové sektorové standardy

Sektorové standardy se vztahují na konkrétní odvětví a jejich cílem je zlepšit kvalitu, úplnost a konzistentnost podávání zpráv. Poskytují organizacím informace o jejich nejdůležitějších problémech - na základě klíčových dopadů jejich příslušného odvětví na ekonomiku, životní prostředí a lidi. Plánují se různé verze pro přibližně 40 odvětví, přičemž již byly zveřejněny verze pro ropu a zemní plyn, uhlí, zemědělství, akvakulturu a rybolov.  Vývoj normy pro těžební průmysl ještě nadále probíhá.

Normy pro konkrétní problematiku

Standardy specifické pro daný problém zahrnují zveřejnění, která musí organizace uvádět o svých dopadech v souvislosti s ekonomickými, sociálními a environmentálními otázkami. Ty se od verzí z let 2016 až 2020 nezměnily - s výjimkou některých vypuštění v nové verzi standardů pro konkrétní problematiku.

Aktuální verze je zatím dostupná pouze v angličtině. To by se mělo změnit v posledním čtvrtletí letošního roku vydáním v němčině. Pravidelná revize standardů umožňuje zvýšit konzistentnost, kvalitu a úplnost výkaznictví organizací.

Nenechte si ujít žádné novinky - přihlaste se k odběru našeho newsletteru qualityaustria Times!

05. Pro 2024

Proč integrované systémy řízení dávají smysl

Vše, co potřebujete vědět o systému IMS

25. Lis 2024

Bezplatný webinář s AMS Korutany

Proč se kvalita vždy vyplatí

15. Lis 2024

Světový den kvality

35. ročník

12. Lis 2024

ISO 37301 je konkurenční výhoda

Compliance je budoucnost

04. Lis 2024

Katalog služeb Quality Austria 2025

Rozšiřujte své znalosti, posilte svou pozici

21. Říj 2024

Aktualizovaný časový plán revize ISO 9001

Otázky a odpovědi

18. Říj 2024

Změna struktury společnosti Quality Austria

Reorganizace

01. Říj 2024

Vzdělávání v oblasti řízení kvality

Trvalý úspěch díky kvalitě

27. Zář 2024

Akreditovaný osobní certifikát – jaký má smysl?

Potvrďte si své odborné znalosti!

02. Zář 2024

Bezplatné webináře z oblasti IMS

Jak si poradit se složitými auditními situacemi

06. Čvn 2024

Vzdělávací kurzy na míru

5 dobrých důvodů, proč se vám mohou vyplatit

31. Kvě 2024

Nové požadavky ISO

Změna klimatu se dostává do centra pozornosti norem systému řízení

+420 733 180 494