Díky těmto 5 tipům mohou mít společnosti reportovací povinnosti pod kontrolou
Stavět na stávajících systémech
DI Axel Dick, MSc, vedoucí oddělení pro rozvoj podnikání v oblasti životního prostředí a energetiky, ESG, a Anneli Fischer, MSc, vedoucí oddělení ESG, na fóru Qualityaustria Forum 2024 © Anna Rauchenberger
Nové povinnosti a předpisy v oblasti výkaznictví, jako jsou evropské standardy pro vykazování udržitelného rozvoje (ESRS / European Sustainability Reporting Standards), vyvolávají ve vedení mnoha společností nervozitu. Mnohé z nových předpisů však vycházejí ze stávajících certifikací ISO a lze je poměrně snadno implementovat na základě integrovaných systémů řízení orientovaných na budoucnost.
Taxonomie EU, zákon o dodavatelském řetězci, směrnice o vykazování udržitelného rozvoje podniků (CSRD), digitální dostupnost a ESRS - pro mnoho společností jsou nové směrnice a povinnosti v oblasti výkaznictví zpočátku výzvou. Axel Dick a Anneli Fischerová, kteří jsou ve společnosti Quality Austria zodpovědní za CSR a ESG, doporučují vycházet ze stávajících certifikací a procesů ISO a poskytují pět tipů pro implementaci ESRS.
"Povinnost podávat zprávy je nezbytná pro vytvoření jednotných standardů kvality na evropské úrovni a pro zajištění transparentnosti a vodítek pro rozhodovací orgány. Společnosti, které již pracují s integrovanými systémy řízení a jsou certifikovány, mají jasnou výhodu, protože plánované povinnosti podávání zpráv vycházejí z mnoha stávajících certifikací ISO," říká Axel Dick, vedoucí oddělení pro rozvoj podnikání v oblasti životního prostředí a energetiky, ESG Quality Austria.
"Udržitelnost již není okrajovým tématem, ale stala se standardem a hlavním proudem. Je vodítkem pro spotřebitele, odpovědnému řízení podniku přikládají význam i potenciální zaměstnanci. Společnosti by měly povinnost podávat zprávy vnímat nikoli jako povinnost, ale jako příležitost. Tato kritéria budou v budoucnu stále více zohledňovat i ti, kteří dělají finanční rozhodnutí. Koneckonců zájmové skupiny, jako jsou investoři nebo potenciální partneři pro spolupráci, budou zprávy o udržitelnosti využívat k vyhodnocování dobrého jména a reputace společností. V budoucnu budou na základě těchto zjištění přijímána investiční rozhodnutí," říká Anneli Fischerová, vedoucí oddělení ESG ve společnosti Quality Austria.
1) Vytvořte zastřešující týmy
Stejně jako většina ohlašovacích povinností je i ESRS průřezovou záležitostí. Odborníci z Quality Austria doporučují vytvořit projektové skupiny, které pokryjí různé oblasti podniku a společně vypracují cíle a především harmonogramy. Tímto způsobem lze zapojit různé zainteresované strany a zároveň příslušným oddělením zpětně sdělovat zjištěné výsledky.
2) Identifikace nedostatků
Po určení týmu se doporučuje provést analýzu mezer mezi budoucími potřebami a stávajícím systémem řízení. Z ní lze odvodit konkrétní pracovní úkoly. Komplexní interní analýzy v kombinaci s tvorbou harmonogramů navíc identifikují mezery v interních kompetencích, které by měly být včas odstraněny.
Společnost Quality Austria nabízí například akreditovaný kurz Sustainability and ESG Management a také speciální semináře o bilancování skleníkových plynů nebo v oblasti oběhového hospodářství. Více informací se dozvíte zde!
3) Zavedení konceptu dvojí významnosti
Zásada dvojí významnosti zavazuje společnosti k tomu, aby udržitelnost posuzovaly ze dvou různých hledisek a jejich vzájemného působení. Aspekt udržitelnosti splňuje kritéria dvojí významnosti, pokud je podstatný buď z pohledu "zvenčí dovnitř" (vliv okolí na firmu), nebo z pohledu "zevnitř ven" (vliv firmy na okolí), nebo z obou těchto pohledů. Analýza dvojí významnosti se provádí ve třech krocích:
- pochopení kontextu
- identifikace významných témat a jejich dopadů
- posouzení významnosti, které vede k vytvoření konečného seznamu pro vykazování udržitelnosti
Zde mohou společnosti certifikované podle ISO vycházet z analýzy kontextu vyžadované v normách ISO 9001 (řízení kvality), ISO 14001 (environmentální řízení), ISO 45001 (řízení bezpečnosti a ochrany zdraví), ISO 37001 (protikorupční řízení) a mnoha dalších.
4) Sladění parametrů KPI a definic cílů s ESRS
Stávající klíčové ukazatele výkonnosti (Key Performance Indicators) mohou být pro ESRS důležitým referenčním zdrojem. Současně mnoho certifikátů ISO již splňuje klíčové aspekty nových povinností v oblasti podávání zpráv. Synchronizace zabraňuje duplicitnímu vykazování.
5) Využijte rok 2025 k otestování
Žádná premiéra se nekoná bez generální zkoušky. Odborníci z Quality Austria proto doporučují spustit testovací režim v roce 2025, než povinnost podávat zprávy vstoupí v roce 2026 v platnost pro velké podniky a v roce 2027 pro kotované malé a střední podniky.
"Díky všem přípravným krokům na ESRS vytvářejí integrované systémy řízení pevný základ pro podávání zpráv o ESG a udržitelnosti. Na jejich základě lze jazykový svět ISO přeložit do jazykového světa ESG a naopak. Tento "aha" efekt, kdy si odpovědné osoby uvědomí, že již nyní plní mnoho aspektů nových reportingových povinností, je pro mnoho z nich příjemným překvapením" říká Dick.
Naše produktová řada: Udržitelnost a ESG management