06. Čvn 2023

Světový den životního prostředí

3 důležité body na cestě k větší udržitelnosti

Světový den životního prostředí se koná tradičně 5. 6. s cílem zvýšit povědomí o udržitelnosti a díky tomu přivést lidi na celém světě, aby žili udržitelněji.

Cílem je upozornit na rozumné využívání zdrojů a zachování přirozené regenerační schopnosti. V tomto článku jsme pro vás shrnuli několik kroků, které můžete podniknout, abyste dosáhli větší udržitelnosti - přesněji řečeno, abyste transformovali své ekonomické aktivity na udržitelnou cestu.

1) Zformulujte si udržitelnou nebo oběhovou vizi!

Změna vždy začíná jasnou vizí. Ta by v ideálním případě měla zahrnovat strategii, procesy nebo opatření: to vše je důležité pro uskutečnění udržitelné transformace a v konečném důsledku pro vytvoření dlouhodobých cílů. Jasně formulovaná, konkrétní vize podniku poskytuje zaměstnancům, zákazníkům, partnerům a dalším zainteresovaným stranám záchytné body a orientaci v účelu organizace "v širších souvislostech".

Jako podpůrný nástroj a určitý kompas by zde měly být zmíněny systémy udržitelného rozvoje a environmentálního managementu. Slouží například k neustálému zlepšování udržitelnosti nebo environmentální výkonnosti a také k systematickému sledování toho, zda bylo cílů dosaženo, do jaké míry existuje potenciál ke zlepšení a zda je ještě prostor pro úpravy. Rozhodně tak poskytují jasnou orientaci při realizaci úsilí o udržitelnost.

2) Vybudujte týmy, zapojte do dění všechny a vytvořte odpovídající firemní kulturu

"Na palubě" jsme všichni bez rozdílu. Je proto důležité zapojit celý tým a různá oddělení od samého začátku. Čím lépe příslušné zúčastněné strany pochopí význam, souvislosti i strategie a cíle, tím lépe bude implementace fungovat. Toho lze docílit ať už prostřednictvím schůzek, školení, workshopů, osvětových opatření nebo např. interních platforem. Lidé, kterých se nové procesy dotýkají, rozumí jim a cítí se být jejich součástí, jsou následně o to více motivováni k implementaci.

Struktury a procesy je třeba dodržovat napříč společností, resp. jedním z rozhodujících faktorů je i správný vzor shora.

Přesvědčivé vysvětlení, proč jsou určité procesy nebo transformace směrem k oběhovému nebo udržitelnému způsobu práce nezbytné, pomáhá k porozumění. V neposlední řadě - a to je velmi důležité - buďte otevření návrhům na zlepšení.

V ISO managementu se často hovoří o procesu neustálého zlepšování neboli cyklu plan-do-check-act, v němž se neustále vyhodnocuje, do jaké míry jsou přijatá opatření účinná, zda byla provedena efektivně, nebo zda ještě mohou existovat nedostatky, které se pak na základě analýz konkrétních příčin odstraňují.

3) Získání odborných dovedností

Zejména v případě "novějších témat", jako je oběhové hospodářství, bilance skleníkových plynů nebo nové povinnosti zveřejňování informací v oblasti ESG, které budou povinné od roku 2025 podle směrnice o podávání zpráv o udržitelném rozvoji podniků (CSRD), je důležité nejprve si vytvořit představu o požadavcích, příležitostech a rizicích i možných dopadech. Je důležité vytvořit si společný obraz, určit nedostatky, identifikovat a získat příslušné kvalifikace, aby bylo možné následně efektivně nastavit implementaci.

Environmentální manažeři disponují normativním, právním, vědeckým a technickým know-how, které jim umožní systematicky přistupovat k tématu environmentálního řízení, podporovat management a podporovat zaměstnance v motivaci a zvyšování povědomí.

Stejně tak se do popředí dostává i význam manažerů ESG. Environmentální, sociální a správní řízení (ESG) se stále více vyvíjí v nedílnou součást vyšší odpovědnosti v celém hodnotovém řetězci společností. Lidé s odpovídajícím vzděláním znají zásady a základní otázky společenské odpovědnosti a jsou schopni integrovat související strategie a procesy.

Specifické know-how je vyžadováno také s ohledem na oběhové hospodářství. Lidé, kteří se zabývají orientací na oběhové hospodářství - například kouči pro transformaci cirkulární ekonomiky (Circular Globe Transformation Coaches) - jsou také stále žádanější.

Zároveň stále více podniků bilancuje své přímé a nepřímé skleníkové plyny (GHG), aby měly výchozí bod pro případný plán snižování GHG až k cíli klimatické neutrality. Odpovídající školení a další vzdělávání v této oblasti jsme pro Vás připravili zde: Vykazování uhlíkové stopy dle ISO 14064

Pokud si podniky i jednotlivci toto nové, specifické know-how osvojí, získávají strategickou výhodu. Je důležité neustále zvažovat nové požadavky a pokládat si otázky, co to znamená pro vlastní cíle a procesy.

Zůstaňte s námi v kontaktu:

02. Zář 2024

Bezplatné webináře z oblasti IMS

Jak si poradit se složitými auditními situacemi

06. Čvn 2024

Vzdělávací kurzy na míru

5 dobrých důvodů, proč se vám mohou vyplatit

31. Kvě 2024

Nové požadavky ISO

Změna klimatu se dostává do centra pozornosti norem systému řízení

07. Kvě 2024

5 tipů, jak mít reportovací povinnosti pod kontrolou

Stavět na stávajících systémech

29. Dub 2024

28. duben – Světový den BOZP

Vytváření bezpečného a zdravého pracovního prostředí

23. Dub 2024

Den země

22. dubna slavíme Světový den Země

19. Dub 2024

Nadprůměrně vysoká míra doporučení pro Quality Austria

Společně dosahujeme skvělých výkonů

09. Dub 2024

Plánované úpravy ISO 14001

Co můžeme očekávat od plánované revize ISO 14001?

25. Bře 2024

Aktualizovaný katalog pro rok 2024

Vstříc budoucnosti

18. Bře 2024

Vztahy mezi digitalizací, umělou inteligencí a kvalitou

Jaký byl 29. ročník qualityaustria Forum?

11. Bře 2024

Aktuální informace o řadě ISO 450xx

Nová publikace EN ISO 45001:2023

07. Bře 2024

Světový den úspory energie

Tipy pro úsporu energie v domácnosti a na pracovišti

+420 733 180 494